1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Xiaomi Redmi Note 9: Xiaomi’nin Yeni Harikası

Xiaomi Redmi Note 9: Xiaomi’nin Yeni Harikası

Xiaomi Redmi Note 9

Günümüzde kullanılan akıllı telefonlar arasında uygun fiyatlı olarak en çok tercih edilen modellerden biriydi, Redmi Note 8. Yakın zamanda karşımıza serinin bir sonraki modeli Xiaomi Redmi Note 9 çıktı. Serinin diğer modelleri gibi piyasada ses getiren ve fiyat uygunluğu dolayısıyla tercih edilen modellerden biri olacağını söylemek mümkün. Fiyat performans olarak değerlendirildiğinde kullanıcıların beğenisini kısa sürede kazanan serinin yeni modeli Xiaomi Redmi Note 9 büyük ekranı ve tatmin edici pil ömrüyle kullanıcılarını bekliyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Genel Özellikleri

Genel olarak telefona baktığımızda ön panelin yüzde 83,5’ini kaplayan 6,53 inç büyüklüğünde bir ekranla karşılaşıyoruz. Büyük ekran telefon arayan ve kullanmayı sevenler için ideal bir büyüklükte. Ekran büyüklüğünün yanı sıra 199 gr ağırlığı ile kullanıcıyı yormayan ağırlığı dikkat çeken özellikler arasında. Telefonun sol kısmında çift SIM ve MicroSD kart girişleri bulunurken, sağ tarafında güç butonu ve ses kontrol tuşları yer alıyor. Telefonun üst kısmında bulunan mikrofon ve kızılötesi portu sayesinde ise kullanıcıların Mi Kumanda uygulaması ile TV gibi eşyalarını kumanda etmesini sağlıyor.

Telefonun alt kısmında 3.5 mm kulaklık jakı, C type USB girişi ve hoparlör ızgarası bulunmaktadır. Böylece dönüştürücüye gerek duymaksızın tercih edilen kulaklığı kullanma imkanı tanınıyor. Arka panele geçtiğimizde dörtlü bir kamera ve LED flaş ile karşılaşıyoruz ve bu kameranın altında parmak izi tarayıcısı bulunuyor.

Donanım ve Performans

Redmi Note 9 işlemci olarak MediaTek Helio P85’e sahip. Kullanıcı tercihine göre bu işlemciye 3 veya 4 GB RAM ile 64 GB ve 128 GB dahili depolama alanı seçenekleri ekleniyor. MicroSD kart seçeneği ile depolama alanını genişletme seçeneği de yer almakta. Telefon kullanıcıları için iki biyometrik doğrulama sağlıyor. Yüz tanıma özelliği ve telefonun arka panelinde bulunan parmak izi tarayıcısını kullanarak kullanıcı telefonun ekran kilidini açabiliyor.

Bir diğer önemli detay olan pil kapasitesi ise Redmi Note 9’da 5020 mAh olarak karşımıza çıkıyor ve bu kapasite büyüklüğü telefonun en güzel özelliklerinden biri olarak kullanıcıya sunuluyor. Ekstra sarj işlemine gerek duymadan bir günü tamamlamaya yetecek pil kapasitesine bünyesinde yer vermekte. Yoğun bir gün olmadığı takdirde kullanım ömrünün 1,5 güne kadar ulaşacağını söylemek mümkün. Telefon kutusundan 22,5W şarj adaptörüyle birlikte çıkıyor ve bu adaptör pilin yaklaşık 2-3 saatte tam olarak dolmasına yetiyor. Hızlı şarj özelliği de kullanıcıların ilgisini çeken bir diğer özellik olmakta.

Xiaomi Redmi Note 9

Yazılım

Xiaomi Redmi Note 9 işletim sistemi olarak Android 10 ile birlikte kullanıcılarına sunuluyor. Bu sisteme Xiaomi’nin MIUI 11 kullanıcı arayüzü de ekleniyor. Tüm Android telefonlarda bulunan uygulamalar Redmi Note 9 sisteminde de yer almakta. Aynı zamanda ön yüklü olarak gelen uygulamalar arasında özel Xiaomi uygulamaları, MPS Office, Netflix, Trendyol gibi popüler uygulamalar da bulunuyor.

Kamera

Redmi Note 9 arka panelinde dörtlü bir kamera sistemi bulunduruyor. Bu dörtlü kamera sisteminde 48 mega piksel çözünürlükte bir ana kamera, 8 mega piksel çözünürlükte bir ultra geniş açı kamerası, 2 mega piksel çözünürlükte bir makro kamera ve derinlik sensörü bulunuyor. Aynı zamanda Redmi Note 9 kamera sisteminde yapay zeka büyük bir etkiye sahip. Telefonun ön panelinde ise 13 mega piksel çözünürlüklü bir kamera bulunuyor ve hem ön kamera hem de arka kamera sistemi ile 1080p HD video kaydı imkânı sağlanıyor.

Günümüz akıllı telefon fiyatları ile karşılaştırıldığında fiyat performans olarak kullanıcıyı tatmin edebilecek özelliklere sahip olan Redmi Note 9’un yeşil, gri ve beyaz olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunuyor.

Yorum Yap