1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Uzay Turizmi Nedir? Uzay Turizmi Başvuruları

Uzay Turizmi Nedir? Uzay Turizmi Başvuruları

Uzay Turizmi

Uzay Turizmi; son zamanlarda yavaş yavaş gündeme oturmaya, kendinden bahsettirmeye başladı. Uzay turizm şirketi Space Adventures, SpaceX ile uzun zamandır hayal olarak düşünülen, filmlere konu olan olayın gerçekleşmesine yardımcı oluyorlar. Fakat bu sektörde ilk ve tek değiller. Alternatif firmaların da yer aldığı bu turizm sektöründe SpaceX, daha yüksek noktalara, daha uzun bir seyehat sözü veriyor.

Merkezi ABD olan SpaceX firmasını önceki büyük projelerinden de duymuş olabilirsiniz. Son zamanların popüler projelerinden biri de Starlink’tir. Uzaya gönderilen on binlerce uydu sayesinde internet hızlarını katbekat fazlasını hali hazırda verilen fiyatlara kullanıcılara sunmak amaç edinilmiş. Başında Elon Musk’ın yer aldığı firma daha birçok uzay ile alakalı projelerle de gündeme gelmeye devam ediyor. Şimdi de SpaceX firması ile beraber uzay turizminde sıklıkla adını duyacağımız Space Adventures firması da yerini almaya başladı.

Uzay Turizmi

Uzay Turizmi Başvurularında Rekor Sayı

Uzay turizmi tek bir firma ile de sınırlı değil. Her geçen sene popülerliğini arttırdığı gibi farklı firmalara da denk gelebiliyoruz. Bu 2 firmanın gerçekleştireceği turizmde kullanılacak kapsülün adı da “Crew Dragon” olacak. Covid-19 probleminin öncesinde 2021 yılında gerçekleşmesi beklenen seyahatler için kesin bir tarih vermek mümkün değil. Salgın bu tarihi ileriye atabileceği gibi herhangi bir değişikliğe de neden olmayabilir. Diğer turizm firmalarından farklı olarak SpaceX müşterilerine çok daha fazla yüksekliğe çıkabilme imkânı sunacak.

Virgin Galactic firması uzay turizminde 80 – 85 kilometre yükseklik sunduğu gibi bu turun ortalama 1.5 saat sürdüğünü belirtmişti. SpaceX’de ise durum çok daha farklı. Turistlere 400 kilometre yükseklik ve toplamda 5 günlük bir seyehat imkânı veriliyor.

Uzay Turizmi Fiyatları

Sonuçta bir şehir gezilmiyor, farklı bir ülkeye de gidilmiyor. Sayılı insanın gerçekleştirdiği bir macerayı ve çok farklı duyguları tadabileceksiniz. Dolayısıyla bu seyehatin ucuz olması asla beklenemez. Uzay turizmi firmalarının sunduğu özelliklere göre fiyatlar değişebiliyor. Virgin Galactic firması ile yapılacak seyehatin 200-250 bin USD civarında olacağı bilinenler arasında. Bunun haricinde 1000 dolar da rezervasyon ücreti bulunuyor. Doların 8 olduğu bu dönemde uzay turizmi bizim için hayal diyebiliriz. SpaceX’in 5 günlük seyehatinde ise durum çok daha farklı. Net bir fiyat olarak New York Times, 55 milyon dolar olacağını belirtmişti. Bu seyehatte ISS ile kenetlenme olmaksızın Crew Dragon ile 5 günlük bir yolculuk sizleri bekliyor demek isterdik fakat 55 milyon doları tekrardan hatırlatıyor diğer yazılarımızda sizleri görmek için sabırsızlanıyoruz.

Yorum Yap