1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Starlink Uydusu Uzaya Gönderildi, Starlink Projesi Detayları

Starlink Uydusu Uzaya Gönderildi, Starlink Projesi Detayları

Starlink uydusu

Merakla beklenen Starlink projesi olumlu dönütler almaya ve internet kullanıcılarını meraklandırmaya devam ediyor. Uzaya gönderilen Starlink uydusu için SpaceX “100 Mbps indirme hızına ulaşıldı” açıklamasında bulundu. Falcon 9 roketi ile beraber 12. kez starlink uydusu gönderimi gerçekleşti. Yeni göndermiş oldukları 60 uydu ile beraber toplamda 700’den fazla uydu uzayda yerini aldı.

Starlink Uydusu Detayları

Elon Musk’ın yönettiği bu projede amaç 42 binden fazla uyduyu uzaya göndermek ve internet hızını tüm dünyaya en iyi şekilde aktarabilmek. Şirket ise 2024 yılına kadar 6 bin adet uyduyu uzaya göndermiş olacağını düşünüyor. İnternet kullanıcılarını meraklandıran bu projede amaç internet sağlayıcılarına ödenen meblağlara 5-10 kat daha fazla internet hızını sunabilmek. Son yapılan analizler sonucu uydular aracılığıyla internet 60 Mbps hızına ulaşmıştı fakat bu hız yeterli olmadığı gibi internet dünyasında da trend topic olan bir haber niteliğindeydi. Kısa bir süre önce gönderilen 60 uydu ile yapılan yeni analizler internet hızının 100 Mbps’e kadar ulaştığını gösteriyor. Buradan da projenin hız kesmeden devam ettiğini, dedikleri ve ulaşmak istedikleri internet hızlarına ulaşmanın mümkün olabileceğini bizlere hissettiriyorlar.

Starlink uydusu

Starlink Uyduları, Kısa Zaman İçerisinde Hizmet Verilmeye Başlayabilir

Projenin amaçlarında yer alan 42 bin uydu uzaya gönderilmeden hizmetin verileceği de konuşulanlar arasında. Bu sene belirli küçük çaplı alanlarda internet hizmeti vermeye başlayacakları bilgileri de zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Uzaydan internet hizmeti vermeye çalışan tek firma da SpaceX olmuyor. Amazon da uzayda internet yarışına katılan yakın zamanda uyduları ile hizmet vermeyi planlayan bir diğer şirket olarak karşımıza çıkıyor.

Starlink Uyduları Mardin’de Görüldü

Starlink uydu treni zaman zaman Türkiye’de de görüldü. Mardin’de görülen ve birçok insanın şaşkınlıklar içerisinde kalmasına neden olan uydular her geçen zaman diliminde sayısını arttırmaya da devam ediyor. SpaceX’in yapmış olduğu Starlink uydu projesi bizlere avantaj sağlamakla kalacak mı yoksa getirdiği avantajlarının yanı sıra bazı olumsuz etkileri de var mı ilerleyen zamanda görmüş olacağız. Binlerce uydunun Dünya’ya yakın bir yörüngede bulunduracağı bu uydular gökbilim üzerindeki olası etkilerinin ve uzay çöplüğünün oluşabileceğinin de zaman zaman altı çizilebiliyor.

Yorum Yap