1. Ana Sayfa
  2. Giyilebilir Teknoloji
  3. Sağlık Görevlileri Jet Motorlu Kıyafetleri ile Daha Çok Hayat Kurtarabilir

Sağlık Görevlileri Jet Motorlu Kıyafetleri ile Daha Çok Hayat Kurtarabilir

Jet Motorlu Kıyafet

Great North Air Ambulance Service, sağlık görevlilerinin hastalara daha hızlı ulaşmasını sağlayabilecek yeni bir kıyafet test etti. Bu kıyafette bulunan jet motorları sayesinde giyen kişi uçarak seyahat edebiliyor. Yarım saatte yürünebilecek yolları dakikalara indireceği söylenen bu kıyafet, geleceği heyecanla beklememiz gerektiğini gösteriyor. Jet motorlu kıyafetlerin sağlık çalışanları tarafından kullanılması ise özellikle ulaşılması zor yerlerde yaşayan insanların tıbbi yardım almalarını kolaylaştırarak oldukça fazla insanın hayatının kurtarılması anlamına gelebilir. Sağlık görevlileri, jet motorlu kıyafetleri ile oldukça hızlı hareket edebilirler.

Sağlık görevlileri jet motorlu kıyafetleri

Sağlık Alanına Yeni Bir Teknoloji

GNAAS ve Gravity Industries’in beraber gerçekleştirdiği uçuş testi başarıyla sonuçlandı. Testin sonuçlarını gören yetkililer oldukça etkilendi. Lake District’te yapılan testte, jet motorlu kıyafetin yürünerek yarım saatte çıkılacak bir tepeye 90 saniye çıkabileceği görüldü.

Yetkililer, ulaşımı zor bölgelere kritik sağlık hizmetleri götürebilmenin önemli bir ihtiyaç olduğunu ve bu tasarımın bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte olabileceğini düşünüyor. Jet motorlu kıyafetin en önemli avantajı tabii ki de hızı. Sağlık görevlileri, jet motorlu kıyafetleri ile oldukça kısa bir sürede hastaya ulaşabilecek ve tedaviyi uygulayabilecek.

Sağlık görevlisi, yanında tıbbi bir kit taşıyacak. Bu tıbbi kitin içinde güçlü ağrı kesiciler ve hastanın kalp krizi geçirmiş olma ihtimaline karşı defibrilatör bulunacak. Zorlu koşullarda kullanılacak bu yöntem, insanların hayatını kurtarmayı kolaylaştıracaktır.

Jet motorlu kıyafet ellerle yönlendirilecek. Kıyafetin biri arkada, dördü kollarda olmak üzere toplamda beş motoru olacak. Kullanıcı, gitmek istediği yere ellerini hareket ettirerek gidecek. Kıyafetin kullanımının öncelikli amacı kritik hastalara daha hızlı ulaşmak. Helikopterden daha hızlı olabilecek bu yöntemle hastalara kritik anlarda daha hızlı ulaşılabilecek.

Görüntüsüyle Iron Man’den çıkmış izlenimi veren jet motorlu kıyafet, eğer onay alırsa ilerleyen zamanlarda sağlık çalışanları tarafından kullanılacak. Oldukça heyecan verici bir görünüme sahip olan kıyafet, insanın aklına “Gelecekte daha kolay bir şekilde uçabilecek miyiz?” sorusunu getiriyor. Bu şekilde uçmak, adrenalin tutkunlarından sağlık çalışanlarına, birçok insanın isteyeceği türden bir deneyim. Giyilebilir teknolojinin ne kadar gelişeceği ve bize neler yaptırabileceği gerçekten bir merak konusu. Zaman ne gösterecek, hep beraber bakalım.

Yorum Yap