1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. PS5 VS Xbox Series X, Hangi Oyun Konsolu Daha İyi?
Trendlerdeki Yazı

PS5 VS Xbox Series X, Hangi Oyun Konsolu Daha İyi?

PS5 VS Xbox Series X

Yakın zamanda piyasaya sürülecek 2 farklı oyun konsolu bulunuyor. Bunlardan biri Sony’nin önderliğinde üretilen PS5 ve bir diğeri rakip firma olarak sık sık adını duyduğumuz Microsoft’un ürünü Xbox Series X. İki ürün de yeni nesil oyun konsolu olarak üst düzey bir oyun keyfi sunacağı, oyunların kalitelerini beklenenin çok daha üstüne taşıyacağı aşikâr. Yakın zamanda yapılan PlayStation 5 Showcase öncesine kadar sır gibi saklanan -bazıları gerçek bazıları ise sadece spekülasyondan ibaret olan- bilgilerle geçiniliyordu. Showcase ile oyuncular ve teknoloji severler istediği tüm bilgilere ulaştı diyebiliriz. Böylece oyun konsollarının özellikleri ve verilen fiyatları ile de aralarında karşılaştırma yapılabilmesi biraz daha mümkün kılındı. Peki, yazımızda da verilen bilgiler ışığında hangi oyun konsolu daha iyi? PS5 mi, Xbox Series X mi gelin inceleyelim. PS5 VS Xbox Series X konumuza geçmeden önce;

Unutmayın, iki oyun konsolu da çok yakın zamanda çıkacak. Yapacağımız bu incelemede fiyatını hak edip etmediğini, özelliklerinin hangisinin çok daha üstün olduğunu inceleyeceğiz. Detaylı inceleme ancak ürünlerin çıkışları ile beraber gerçekleşebilir.

PS5 Fiyatı ve Özellikleri

Playstation 5 daha uygun fiyatlara satılabilmek için 2 farklı modelle oyuncuların karşısına çıkıyor. Bu modellerin fiyatlarında da 100$ gibi bir fark var. Playstation 5 standart versiyonunda CD-ROM girişi bulunuyor ve sürümün fiyatı 499$ diğer PS5 sürümü ise dijital versiyonlu olanıdır, 399$ fiyat etiketine sahip olacak. PS5 özellikleri ise 8 çekirdek, 16 iplikli 3.5 GHz’e kadar AMD Ryzen Zen 2 işlemcisine sahip. 2.23 GHz’e kadar AMD Radeon RDNA 2 ekran kartı bulunuyor. GDDR6 16 GB sistem belleği ile 825 GB SSD (5.5GB/s Okuma) yer almakta. 4K, 8K ve VRR desteği de oyunların üst düzey görüntü kalitesine sahip olmasında yardımcı oluyor.

PS5 VS Xbox Series X

Xbox Series X Fiyatı ve Özellikleri

Xbox Series X; 3.8 GHz AMD Zen 2 işlemcisine, 1 TB NVMe SSD diske, 16 GB GDDR6 Ram’e ve 12 teraflop AMD RDNA 2 ekran kartına sahip. PS5 GPU ise 10,3 Teraflop’du. Maksimum 8K çözünürlük sunan Series X çok daha fazla disk alanı ile de albenisini yaratıyor. Verilen özelliklere bakacak olursak PS5’e nazaran daha iyi performans elde edilebilir. Bu gerek GPU özelliklerinden gerek işlemci hızından kaynaklanmakta.

Xbox X Özellikleri ve Fiyatı

Alınan Bilgiler Doğrultusunda PS5 vs Xbox Series X

Yazımızda da yer alan iki oyun konsolunun da özellikleri açıklanmış durumda. Bu özelliklerin yanında da piyasaya sunulacak fiyatları bilinenler arasında. Playstation 5 ve Xbox Series X karşılaşmasını yapacak olursak Sony’nin oldukça açık bir avantajı olduğunu belirtmekle başlayabiliriz. Bu avantaj, PS Plus Koleksiyonu aboneliğinizle birlikte en iyi 18 PS4 oyununu size ücretsiz vermesinden kaynaklı. Bu oyunlardan bazıları;

  • God of War
  • Final Fantasy XV
  • Resident Evil 7 Biohazard
  • Fallout 4
  • inFamous Second Son
  • Days Gone

ve çok daha fazla AAA oyunları katalogda yer almakta. Özellik bazlı bakacak olursak Xbox işlemci, GPU teraflop miktarında, SSD boyutunda küçük üstünlükler kurmuş diyebiliriz. Xbox Game Pass’in Microsoft’a kazandırdıkları çok fazla olsa da PlayStation Plus koleksiyonu ile bu durum değişebilir. İlerleyen zamanda da Microsoft’un altın bileti Xbox Game Pass üstünlüğünü kurmaya devam edecek mi yoksa beklenen verimi veremeyecek mi göreceğiz. Performans bazlı Xbox Series X kağıt üzerinde daha iyi duruyor. Fakat oyun konsolunda yer alan oyunlar, oyun fiyatları ve elbette oyun konsolunun fiyatı da çok büyük önem taşıdığını belirtebiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında karar vermek işi de size düşüyor.

PS5 VS Xbox Series XPlaystation 5Xbox Series X
İşlemci:3.5 GHz AMD Ryzen Zen 23.8 GHz AMD Zen 2
GPU:10,3 TFLOPS AMD Radeon RDNA 212 TFLOPS AMD RDNA 2
RAM:16 GB GDDR616 GB GDDR6
SSD:825 GB SSD (5.5GB/s Okuma)1 TB NVMe SSD
Fiyat:399$ (Dijital) – 499$ (CD-Rom)500$ (Türkiye Fiyatı: 7.499₺)

Yorum Yap