1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Project Winter Türkçe Rehber – Oyundaki Roller ve Görevleri

Project Winter Türkçe Rehber – Oyundaki Roller ve Görevleri

Project Winter Rehber

Son zamanlarda aynı kategoride birbirinden farklı kaliteli ve özgün oyunların çıktığını görüyoruz. Bu oyunların her biri de kendince farklı özellikleri ve yenilikleri ile piyasaya sunulduğundan oyuncular oyunu çözmede zorlanabiliyor. Project Winter oyunu aslında diğer birçok köylü – zombi oyunundan farklı özellikleriyle kendini belli ediyor. Büyük bir akımla gelen ve hala da popülerliğini koruyan Among Us’da köylü – zombi oyununa kattığı farklılığı ile ön plana çıkmış durumda. Üstünden çok bir süre geçmeden bu sefer Project Winter oyuncular karşısına sunuldu. Other Ocean Interactive geliştirici firması çıkardığı bu oyunla kısa sürede diğer benzer oyunlarda da olduğu gibi popülerliği kazanmayı başardı. Project Winter Türkçe rehber kaynağı az olduğundan da merak ettiğiniz ve oyun hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri tek bir konu altında toplayacağız.

Project Winter Nasıl Oynanır?

Oyunda 2 farklı grup bulunuyor. Bunlar, survivor ve traitor. Anlayacağınız gibi survivor grubu iyi kısım oluyor ve amacı birtakım görevleri yerine getirip hayatta kalmak. Traitor yani hainler ise hayatta kalanları öldürerekten oyunu kazanmaya çalışan grup. Oyunun başlaması ile sizlere bazı görevler verilecek. Bunların bazılarını yaparken materyal üretmeniz gerektiğinden de hammaddeleri toplamaya başlayaraktan işe koyulmak en doğru başlangıç olacaktır. Kabin bölümü bizim güvenli bölgemiz. Kabinin dışında yer alan haritayı da sık sık ve verimli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Haritada yer alan güç şebekesi ve şebekedeki gücü etkinleştirmek ilk hedefiniz olabilir. Ardından diğer birçok hedefler içinse onarım malzemesi gerekmektedir. Bu onarım malzemeleri ile gerekli alanları çalışır hale getirebileceksiniz.

Diğer oyunlardan farklı olarak crafting özelliği de oyunda yer alıyor. Herhangi bir malzeme üretmek için kabine gitmeniz yeterlidir. Burada yeterli materyaliniz varsa gerekli ürünü üretebilirsiniz. Tamir işlemleri yapıldıktan sonra da kabin aracılığıyla bir kurtarma çağrısı yapılabilir. Bir grup hayatta kalan kaçmayı başardıysa üzülmenize gerek yok arkada kalan survivorların kaçabilme şansı devam ediyor.

Project Winter’da Yer Alan Bazı Alanlar

Project Winter rehber yazımızın diğer bir bölümü ise haritada yer alan bazı alanlar oluyor. Bu alanlar survivorların oyunu kazanması açısından önem taşıyor. Verimli bir şekilde kullanıldığı sürece hayatta kalanlar oyunu daha kolay bir şekilde bitirebilir.

Telsizler: Haritanın farklı yerlerinde bulunan arkadaşlarınızla iletişimi sağlayacak araçtır. Bu araç crafting yapılabilir ya da özel sandıklarda bulabilirsiniz.

Hayatta Kalan Hava Yardımı: Hayatta kalanların büyük bir bölümü hainlere yem olduysa ve sadece 1-2 kişi kaldıysanız hayatta kalan hava yardımı sizlere epey bir yardımda bulunacaktır. Mücadele ve hayatta kalma amaçlı güçlü silahlara ya da faydalı eşyalara rastlayabilirsiniz.

Sığınaklar: İçinde tamir malzemelerinin de yer aldığı haritanın değişik yerlerinde bulunan bölgelerdir. Diğer survivorslar ile iş birliği sayesinde açacağınız yerlerdir.

Harita Panosu: Ortamı inceleyebilmeniz ve hedefleri bulabilmek için önemli bir alan.

Yemek ve Üretim İstasyonları: Ana materyalleriniz bulunuyorsa bu alanlarda yararlı üretimler yapabilirsiniz.

Project Winter Roller

Project Winter Rolleri

Oyunda 2 farklı grup bulunuyor ve bu 2 grubun da kendi alt rolleri ile yapacağı görevler, işler değişiklik gösterebiliyor. Hayatta kalan grup için 8 farklı rol bulunmakta bunlar;

Medic (Doktor): Şarj kapasitesi tamamen doluysa doktor “F” tuşu ile yeteneğini etkinleştirebilir. Sadece doktorun görebildiği bir “aura” mevcuttur. Bu “aura”da devrilenler ise tekrardan canlandırılır fakat maksimum sağlık çok daha az olur. Aynı zamanda doktor şarjını yavaş yavaş doldurabilir.

Soldier (Asker): Asker tek seferlik bir yeteneği mevcuttur. Bu yeteneği ile de cephaneliği bulabilir.

Defector (Sığınmacı): Haritaya dağıtılmış bazı kasaları ve paketleri açabilecek bir yeteneğe sahiptir. Hainlere özel sandığı da açabilir fakat bunun için şarj kapasitesini tamamen doldurması gereklidir. Ayrıca hain sandığını açarken dikkatleri de üstünüze çekebilir ve bir hain olarak görülebilirsiniz. Bu yüzden temkinli hareket etmelisiniz.

Hacker (Bilgisayar Korsanı): Bilgisayar korsanları ise dolmuş olan şarjları ile ve bir kredi karşılığında sığınakları kullanıma açabilir.

Scientist (Bilim İnsanı): Bilim insanı ise diğer hayatta kalanların rollerine göre çok daha kapsamlı bir role sahiptir. Her survivor’da olduğu gibi bilim insanında da bir envanter bulunuyor. Bu envanterde insan kalbi bulunuyorsa laboratuvarda yer alan makineyi kullanabilir ve oyuncuları canlandırabilir. Canlanan oyuncuların rollerini değişebilir. Canlanan oyuncu bir hain de survivorda olabilir.

Padre (Papaz): Sandık yağmalama ve hedeflere yardımcı olmakla şarjını arttırabilen papaz oyuncuların güçlenmesini sağlar. Unutmayın, güçlendirme işlemi sadece hayatta kalanlar için geçerli değil. Yanlışlıkla hainlere verilebilecek güçlendirme işlerinizi daha da zorlaştıracaktır. Bu role sahip olmak için Blackout DLC sahibi olmalısınız.

Hunter (Avcı): Oyundaki klasik görev ve materyal toplama işlemlerini yapmak avcı için çok daha önemli. Bunları yaptıkça şarjını arttırabilir ve dolmuş olan şarjı ile de oyuncunun rolünü anlamakta kullanılabilir. İfşa edilen kişinin rolü sadece avcıya özel gözükecektir. Blackout DLC’ye özeldir.

Medium (Medyum): Görüş alanında ölmüş olan oyuncuların hayaletlerini görebilir. Herhangi bir şarj olmaya ya da şarjın dolmasına gerek duymadan oyun boyunca bu yeteneği devam ettirebilir. Blackout DLC’ye özeldir.

İndirim zamanlarında bundle paketinde yer alan Blackout DLC ile aynı fiyattan satın alınabilir. Yani oyunu indirimde satın alırken bundle paketini aldığınızı ve Blackout DLC’nin de içerisinde olduğuna emin olun. Böylece oyundan aldığınız verim çok daha artacaktır.

Project Winter Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim SistemiWindows 7Windows 10
Ram4 GB RAM8 GB RAM
İşlemciAMD FX-6300 / 3. ya da 4. nesil i3i5 6600 +
Ekran KartıGTX 660 Ti / HD 7870GTX 970
Depolama3 GB kullanılabilir alan3 GB kullanılabilir alan

Çok fazla sistem gereksinimi istememesine rağmen oyun tatlı ve kaliteli bir görüntü de sunuyor. Sistem gereksinimleri ile de beraber Project Winter rehber yazımızın sonuna geliyoruz. Oyun hakkında merak ettiklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Ayrıca Steam üzerinden oyunu incelemek isteyenler buraya tıklayabilir.

Yorum Yap