1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. iPhone Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Almak

iPhone Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Almak

iPhone Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Almak

İOS 14 ile gelen güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Yenilikler, görsel değişiklikler ve Siri’ye çok daha fazla işlevsel görev verilmesi ile iPhone modelleri gelişim göstermeye devam ediyor. Gelen güncellemede birçok kullanıcının dikkatini çeken bir özellik bulunuyordu. Bu özellik, iPhone arkasına dokunarak ekran görüntüsü almak. Kısa bir süre içerisinde ilgiyi üstünde toplayan bu özellik telefonun arkasına dokunarak ekran görüntüsünün yanında birtakım farklı amaçları da yerine getirmede yardımcı olmaktadır. Birçok işleminizi çok daha kısa sürede halletmenizi sağlayabilecek kombinasyonlar sayesinde de birden fazla görevlendirme yapabileceksiniz.

Bu özellik ingilizce “Back Tap” şeklinde geçiyor. Eğer telefonunuz İOS 14 güncellemesi aldıysa erişebilirlik kısmında yer alan dokunma ayarlarına giriniz. Gelen sekmeyi aşağıya indiriniz ve arkaya dokunuş anlamına gelen Back Tap ayarını kapalıdan açığa çeviriniz. Bu özelliği aktif etmeniz ile birlikte 2 farklı görevlendirme yapabilirsiniz. iPhone arkasına dokunarak ekran görüntüsü almak için özelliği aktif ettikten sonra iki dokunuş ya da üçlü dokunuştan hangisine görevi vereceğinize karar vermelisiniz. Ekran görüntüsü alabilmenizin yanı sıra farklı görevler de yer almaktadır. Ana sayfaya geçiş yapabilir, telefonu sessize alabilir, ses kısma, ses arttırma, siriyi açma ve kontrol merkezini açma gibi daha birçok görevi ikili, üçlü dokunuş özelliğine vererekten işlemlerinizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone Back Tap Özelliğinin Kullanımı – Adım Adım

Telefonunuz Türkçe bir arayüze sahip değilse de yukarıda yer alan görselden faydalanabilir, birkaç dakikalık bir işlem sonucunda istediğiniz görevlendirmeyi iPhone telefonunuza verebilirsiniz. Ses kısma, ses arttırma ya da ana sayfaya gitmek gibi bazı görevlendirmeler hali hazırda kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebileceğinden diğer önemli özelliklere de göz atılması çok daha fayda sağlayacaktır. Peki, akıllarda tek bir soru var. Bu özellik telefon kılıfında dahi çalışabiliyor mu? Birçok kişinin düşüncesi olumsuz olsa da iPhone Back Tap özelliği çok kalın olmadığı müddetçe çoğu kılıfta sorunsuz çalışmaktadır. Güncellemenin sadece küçük bir kısmı olduğu gibi çok daha farklı yenilikler iPhone kullanıcılarını bekliyor. İOS 14 güncellemesinden faydalanmanız sizlere kolaylık ve görsel yeniliklerin kapısını aralayacaktır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. admin_avatar

    İphone 7 kullanıyorum güncelleme henüz yapmadım sanırım iPhone 11 de aktif özellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir