1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. İnternetten Para Kazanmak ve Pasif Gelir Oluşturma
Trendlerdeki Yazı

İnternetten Para Kazanmak ve Pasif Gelir Oluşturma

İnternetten Para Kazanmak

Günümüz çağında teknolojinin gelişmesi ile yüzlerce hatta binlerce farklı iş alanı açılmış oldu. Bu iş alanların çoğu aynı zamanda pasif gelir kapısını araladı. Sosyal mecraların popülerliği, internet kazançlarının yüksek oluşu ve çok daha fazla etmen internetten para kazanmak isteyen kişiler için çok daha cezbedici gelmeye başladı. Birçok internet kullanıcısı tüm bu pasif gelir oluşturma işlemlerinde ya da internetten para kazanma yollarında kolaylık arasa da istenen gelirlere ulaşmak diğer tüm işlerde de olduğu gibi emek istemektedir. Emek verilen işler cezbedici hale geldiğinde, hobi şeklinde yürütüldüğünde de pasif gelir oluşturmada bir başarılı adım daha atmış olursunuz.

İnternetten para kazanmanın birden fazla yolu olduğu gibi her geçen günde bünyesine bir yeni iş alanı daha ekleyebiliyor. Kişinin tecrübe sahibi olduğu alanlarda bu bilgilerini kullanması ile internetten para kazanmak çok daha kolay bir hal alabilir. Bu yazımızda sizlere kaliteli yöntemler göstereceğimiz gibi klasikleşmiş anket doldur para kazan, görev yap para kazan tarzında siteleri örnek göstermeyeceğiz. Daha çok emeğinizin karşılığını alabileceğiniz, tecrübe ve yeteneklerinizi konuşturabileceğiniz alanlara hitap edecek şekilde sizlere bir yol haritası oluşturmaktayız.

İnternetten Para Kazanmanın Yolları

1) Makale Yazarak Para Kazanmak

Yazımızın başında da bahsedildiği gibi kişinin tecrübe sahibi olduğu alanlarda internetten para kazanma yolları araması çok daha önem arz etmektedir. Örneğin Edebiyat veya Türk Dili gibi alanlarda eğitim görmüşseniz, kendinize ve kaleminize güveniyorsanız; işinizi sanal ortama taşıyabilirsiniz.

Profesyonel şekilde makale yazarlığı yapmak internetten para kazanabilmenin en kısa ve kazançlı yollarındandır. Diğer işlere nazaran çok daha az teknik bilgi ile başarılı adımlar atabilir, kendinizi ve kalitenizi gözler önüne serebilirsiniz. Fiziksel ya da hali hazırda yapılan tüm işlerde de olduğu gibi emek ve kalite ister. Kalitesiz içerikler size kazandıracak olsa da uzun sürmeyecek, bir süre sonra iş alamadığınızı fark edeceksiniz. Bu yüzden kendinizi geliştirmeye, dil bilginizin üstüne eklemeye devam edin.

Yazabildiğiniz konu çeşitliliğini olabildiğince arttırın. Teknik bilgilerin olduğu makaleler, tezler veya benzeri içerikler çok daha yüksek meblağlara yazılabilmektedir. Profesyonel bir şekilde makale yazmanın ücreti ise kesinlikle yazarda bitiyor. Her piyasada olduğu gibi makale sektöründe de ölücüler olduğundan farklı alanlarda uygun fiyatlara makale satışları gerçekleştirilebiliyor fakat bu çoğu zaman alıcıyı memnun etmeyeceğinden siz kaliteniz ile doğru orantıda bir fiyat belirlemekten çekinmeyin. Makale işlerinde genel anlamda 100 kelime bazlı fiyatlandırılma yapılmaktadır. 100 kelime fiyatınız 1.5 TL’de olabilir 10TL’den de yazabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak

Tecrübeniz, referanslarınız ve kaliteniz bu fiyatta büyük oynamalara sebep olacaktır. Bu işte yeni iseniz yüksek meblağlarla başlamaktansa kalitenizi uygun fiyatlarla sunarak, referans arttırmaya çalışın, bünyenize eklediğiniz her bir referans size büyük ölçüde katkı sağlayacak ve yenilerini beraberinde getirecektir. Peki, makale yazarak para nasıl kazanabilirim? Ya da yazılan makaleleri nerede satabilirim? Gibi önemli sorular ise basit bir şekilde cevaplandırılabilir. Makale satışı yapabileceğiniz birçok platform bulunuyor ve sayısını da günden güne arttırıyor. Bu platformlara göz atabilir; ölücü olmayan, emeğinizin karşılığını vereceğini düşündüğünüz alanlara dahil olabilirsiniz. Tüm bunların yanında satışlarınızı çok daha arttırmak isterseniz hazır makaleler bir diğer seçeneğiniz oluyor. Hazır makaleler ile rağbet gören alanlara yönelebilir ve istediğiniz uzunluktaki içeriklerinizin satışını kolayca yapabilirsiniz. İşte satışını yapabileceğiniz bazı platfromlar;

Makale Yazarak Kazanılan Parayı Arttırmak

Bunların yanında çok daha farklı alanlarda da kendinizi gösterebilirsiniz. Önemli olan sizin kalitenizi sergileyebileceğiniz ve emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir alana hitap edebilmenizdir. Ayrıca makale yazımında değinilmesi gereken bir diğer nokta ise kendinizi geliştirmektir. Günümüzün önemli gelişmelerini kapsayan SEO (Search Engine Optimization) ne olduğu, yazılarda SEO’ya nasıl yer verdiğinizi yani SEO uyumlu bir içeriği nasıl sağlayabileceğinizi öğrenmelisiniz. Ayrıca anlamsal bağ içeren bir anahtar kelime kullanımı yaptığınız içerikler site sahipleri için can alıcı olacaktır. Bu yüzden SEO uyumlu içerik ve LSI içerik ne olduğu hakkında detaylı bilgiler doğrultusunda yazılarınızı hazırlamanızı öneririm.

2) Sosyal Medya ile Para Kazanmak

Telefon kullanımının artmasıyla beraber önemini günden güne arttıran, bir kişinin günlük yaşantısının büyük bir vaktini geçirmeye başladığı uçsuz bucaksız bir mecradır, sosyal medya. Bu yüzden internetten para kazanmak istiyorsanız düşünmeniz gereken yöntemlerin başında gelmesi gerekir. Kazanç sistemi ise sosyal medya hesabının gösterdiği gelişime göre değişecektir. İstatistikler büyük önem taşımaktadır bu yüzden kullanıcıları boğmaktansa ilgisini çekecek içerikler oluşturmalısınız. Bu sizlere istatistiklerinizde büyük artışa gitmenizde yardımcı olacaktır. İnstagram sayfanızın konusu, konusunun hitap ettiği cinsiyet, yaş gibi birtakım etmenleri göz önünde bulundurmalı ona göre de kalitenizi yaratmalısınız.

Sosyal medya kullanıcılarının ortalama %70’i 34 yaşından küçük olduğunun bilincinde olmanızda fayda var. İnstagram, Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarının kasılması çok daha kapsamlı bir konu. Yakın zamanda da detayına indiğimiz yazıyı sizlere sunacağız. Sosya lmedya ile para kazanmak isteyen kişiler ise geliştirdiği sayfalardan gönderi reklamları, hikaye reklamları ya da sponsorluk gibi birtakım kazanç yollarına başvurabilir. Sayfa istatistikleri tüm bu reklam kazançlarında büyük farklılıklara neden olacaktır.

Sosyal Medya ile Para Kazanmak

3) Domain Alım Satımı ile Para Kazanmak

Dikkat ve ilgi gerektiren, ücretlerinin sadece sizin yeteneğiniz ve tecrübenizle doğrudan ilişkili internetten para kazanma yöntemlerindendir. Diğer işlere nazaran çok daha az teknik bilgi yer almaktadır, işin tecrübesini çok kısa bir sürede kazanabilir ve tecrübelerinizi, fikirlerinizi ortaya koyarak iyi projelere kapak atabilirsiniz.

Domain, internet siteleri için bir ad niteliği gören sistemdir. Nasıl insanların isimleri olması gerekiyorsa sitelerin de domain ihtiyacı bulunmaktadır. Farklı bir özelliği aynı isim birden fazla alınabilir fakat aynı domain, aynı uzantı asla alınamaz. Uzantılar .com .net .org .info .com.tr gibi daha birçok örneği verilebilir. Günden güne de artmaktadır. Bu çeşitliliğin arasına .gay uzantısı da yeni eklenenler arasından.

Domain Alım Satımı Yaparak Para Kazanma

Bu işteki mantık ilgi çekici, marka niteliği taşıyan ya da niche bir ismin özellikle .com uzantısına ya da diğer uzantılarından birine sahip olmaktır. Fakat bu iş düşünüldüğü kadar da kolay değildir. Anahtar kelimelerin geçtiği, jenerik ya da niche domainler anında yabancı firmalar tarafından kapılmaktadır. Türkçe domainler de bu kategoriye sık sık girebiliyor. Yine de 3 harfli, 4 harfli anlamlı anlamsız domainler sık sık yüksek meblağlara satılabiliyor. Domain backorder işlemleri ile domain düşmeden ihaleye katılanlar arasında olabilir ve kaliteli bir domainin alınmasında büyük bir olasılığa sahip olabilirsiniz. Ardından da internet siteleri, forumlar ya da domainin barındırıldığı firma yardımıyla satış işlemleri gerçekleştirilebilir.

4) Web Sitesi Oluşturarak Para Kazanmak

Pasif gelirlerin başında gelen fakat başta tecrübe sonrasında da büyük emekler isteyen yöntemlerdendir. Emek ve kazanç doğru orantılı olduğundan bu pasif gelir için kesinlikle belirli bir kazanç söz konusu olamaz. Tecrübe gerektirdiği gibi sabır da gerektirmektedir. Diğer işlere nazaran çok daha uzun metrajlı bir iştir fakat verilen emekler, tecrübeler fazlaysa kazanılan para da o kadar artacaktır. Çünkü internet siteleri aracılığıyla kazanç elde etmenin de birden fazla yolu var. Reklamlar üzerinden gelir elde edebilir. Sitenizin kategorisine göre bir sponsorluk anlaşması yapabilir. (Oyun Web Sitesi – Razer) Sitenizin gelişmesi ile beraber yüksek fiyatlara tanıtım yazısı satışı yaparaktan farklı sitelere backlink sağlayabilirsiniz. Elbette gelişimini yaptığınız sitenin satışını yapmak da ayrı bir kazanç yöntemidir. Bu kazanç yöntemini farklı bir başlık altında inceleme gereksinimi duymuyorum. Hali hazırda anlamış olmalısınız.

Web Sitesi Oluşturarak Para Kazanmak

Sitenize alacağınız reklamlarda başlı başına değişiklik gösterebilir ve çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin Google Adsense üzerinden kazanç sağlayabiliyorken farklı sitelerin reklamlarını da yaparak farklı reklam gelirlerinin kapısını açabilirsiniz. Bu alanda tecrübe sahibi değilseniz de bir yerlerden başlamalı, düşe kalka, hata yapa yapa öğrenerek işe koyulmalısınız. Öğrendiğiniz her bilgi ileride açacağınız web siteleri için bir referans niteliğinde olacak ve ona göre kalitede de değişlik gözle görülür hal alacaktır.

5) Butik Hesaplardan, E-Ticaret’ten Para Kazanmak

Günümüzün olmazsa olmazı E-ticaret zaman geçtikçe daha da önem kazanıyor. Fiziksel alışverişlerin azalması, internete olan güvenin artması ile beraber piyasa çok daha canlandı ve rekabet ortamı da kızışmış duruma geldi. Sektörde lider siteler olmasına rağmen her gün farklı bir E-ticaret sitesinin açıldığını ve güzel kazançlar da elde ettiğini görüyor olmalısınız. İnternetten para kazanmak bu yöntemlerde daha basit olsa da diğerlerine göre çok daha geniş bir bütçe istemektedir. 0 bütçe ile ne sosyal medya yardımı ile butik hesap oluşturup satış yapabilirsiniz ne de E-ticaret’in yanından geçebilirsiniz. Sosyal medya’yı özellikle de İnstagram’ı kullanaraktan oluşturacağınız butik hesap sizin E-ticarete girişiniz için ilk adımlar olabilir. Büyük bir bütçeye sahip değilseniz ya da butik hesaplardan memnunsanız elbette E-ticaret ile para kazanmaya da geçiş yapmanız gerekmiyor. Butik hesaplarda satışını yapacağınız ürünün niş bir ürün olup herkes tarafından beğenilmesini sağlamalısınız. Butik hesaplarda ürünlerin fiyatlarının yanında bütçe istenmesindeki ana sebep sayfanın gelişimi için önem arz eden reklam sorunsalıdır.

Reklamlar hem butik hesaplar için hem de E-ticaret için bulunmaz hint kumaşıdır. Bu yüzden E-ticaret siteleri Google Adwords’den bol bol faydalanmalı, butik hesaplar da diğer instagram sayfalarında özellikle de beğenilen influncer dediğimiz fenomen kişiler yardımıyla reklamlarını yayınlamalıdır.

Yorum Yap