1. Ana Sayfa
 2. Donanım
 3. Intel 11. Nesil ‘Tiger Lake’ İşlemcileri Çıkış Tarihi ve Fiyatları

Intel 11. Nesil ‘Tiger Lake’ İşlemcileri Çıkış Tarihi ve Fiyatları

Intel 11. Nesil 'Tiger Lake' İşlemcileri

10. nesil işlemcilerin yerini alacak olan yeni nesil işlemciler şimdiden teknoloji severleri meraklandırmaya başladı. Zaman geçtikçe de Intel 11. nesil ‘Tiger Lake’ işlemcilerinin çıkış tarihi, fiyatları ve daha birçok özelliğini bekleyenlerine sundu. Üstelik 10. nesil işlemciler yani ‘Ice Lake’lerin üstünden çok da vakit geçmemişken yeni nesil işlemciler şaşırttı. Gelen ek özellikler, yapay zeka iyileştirmeleri ve genel itibariyle hız artışları albenisini yaratmasında yeterli olmakta. Araştırmalar sonucunda da 10. nesil işlemcilere nazaran Intel Tiger Lake %20 ek performans sağlayabileceği de bilinenler arasında. Peki Intel 11. nesil ‘Tiger Lake’ işlemcileri çıkış tarihi ne zaman ve fiyatları ne kadar olacak? Gelin yazımızın detaylarına inelim.

Intel 11. Nesil 'Tiger Lake' İşlemcileri

Intel 11. Nesil ‘Tiger Lake’ İşlemci Modelleri

Intel 11. nesil ‘Tiger Lake’ işlemcileri toplamda 9 adet model ile piyasaya sunulacak. Bunlardan üçü i7, dördü i3, ikisi de i5 işletim sistemine sahip olacak. Tiger Lake model listesi ise şu şekilde;

 • Core i7-1185G7
 • Core i7-1165G7
 • Core i5-1135G7
 • Core i3-1125G4
 • Core i3-1115G4
 • Core i7-1160G7
 • Core i5-1130G7
 • Core i3-1120G4
 • Core i3-1110G4

Her anlamda 10. nesile göre çok daha fazla performans verebileceği belirlenmiş işlemciler aynı zamanda daha iyi bir entegre grafik performansını da beraberinde getiriyor. Xe grafik mimarisine sahip Tiger Lake işlemciler şimdiden AMD Ryzen ve Intel Ice Lake işlemcilerinin yerini almakta gibi gözüküyor.

Intel Tiger Lake vs AMD Ryzen 7

Merak edilen bir diğer konu da Intel’in yeni işlemcisinin AMD Ryzen 7 CPU’su ile olan karşılaştırması oluyor. Aşağıdaki resimde de birçok popüler oyunda alınan FPS farkı oyunculara ve teknoloji severlere sunulmuş durumda. İşlemcinin çıkması ile beraber her şey daha da netleşecektir fakat verilen bilgiler ve özellikler şimdilik Intel’in üstün bir performans göstereceği yönünde. Bu durumda görülebilecek tek dezavantaj ise Intel’in genel anlamda ürünlerinin çok tuzlu olmasıdır. Yani anlayacağınız diğer birçok ürününde de olduğu gibi yüksek meblağlar karşılığında alınabilecek yüksek performanslı bir üründen bahsediyoruz.

Intel Tiger Lake vs AMD Ryzen

Intel Tiger Lake İşlemcilerin Çıkış Tarihi

Yakın zamanda Intel Tiger Lake ve bu işlemciye sahip birçok bilgisayarın duyurusunun yapıldığı etkinliğe bakılacak olursa 2021 yılına kadar çıkarılması planlanıyor.

Bildiğiniz gibi 10. nesil Ice Lake işlemcilerde 64 EUs teknolojisi mevcuttu. Ve bu teknoloji başlı başına oyun oynama keyfini sunsa da yeni çıkmış, yüksek sistem gereksinimli oyunlarda istenen FPS’i sağlamayabiliyor. Intel Tiger Lake’lerde ise durum biraz daha farklı 96 EUs teknolojisinin bulunduğu yeni nesil işlemci 1080p modern oyunları yüksek FPS ile oynamanızı sağlayacak donanıma sahip. Birbirleri arasında neredeyse 2 kat performans farkı bulunan işlemci Borderlands 3, Far Cry New Dawn ve Hitman 2 gibi yüksek sistem gereksinimli oyunları deneme olarak kullanmış ve akıcı bir görüntüye sahip olduğunu da bekleyenlerine göstermekte.

Diğer içeriklerimiz;

Yorum Yap