1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemi ve Tüm Detayları

HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemi ve Tüm Detayları

HarmonyOS 2.0 işletim sistemi

‘’Yıldızlar en karanlık gecede dahi ışıldar. Geliştiricilerimiz birer yıldız. Birlikte parlak bir bütün oluşturuyorlar. Bu yolumuzu aydınlatacak.‘’ Huawei geliştiriciler konferansına damga vuran sözcükler bunlardı… Çin merkezli olarak faaliyet göstermekte olan teknoloji şirketi HuaweiHuawei Developer Conference (HDC)’de HarmonyOS 2.0 işletim sistemi tanıtımını gerçekleştirdi. Sistemin özellikleri ile ilgili olarak detaylar da kullanıcılara sunuldu.

Eşyaların interneti ve birbirleriyle konuşan cihazlar

Bu konferansta dünyanın üçüncü en çok kullanılan işletim sistemi haline gelmeye en büyük aday olan Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS 2.0 detaylarıyla konferansa damga vurdu. Geçtiğimiz sene bu konferansın konusu ise HarmonyOS 1.0 idi. Endüstriyel uygulamalar ve internete bağlı nesnelerde ne gibi farklılıklar yapılabileceğine dair konular üzerinde durulmuş, cep telefonları yeterince konuşulmamıştı. Bu yıl ise mevzu bahis HarmonyOS 2.0 oldu. Cep telefonları merkezinde Huawei’nin kendi ürettiği işletim sistemi, yeni üretilen telefonlar aracılığı ile önümüzdeki sene bizlerle buluşacak.

HarmonyOS2.0 İşletim Sistemi Detayları

Peki, “HarmonyOS’’ nasıl bir işletim sistemi? HarmonyOS micro üzerine kurulu dağınık yapılı bir işletim sistemi. Bu işletim sisteminde ufak bir çekirdek sistemin hazır hale gelmesi ve daha sonrasında farklı işlemciler, farklı sistemlerde çalışma yeteneğine sahip parçacıkların bir araya getirilerek düzen oluşturulmasında yeterli oluyor. Burada parçacıklar birbirinden bağımsız hareket edebildiği için herhangi bir parçacıkta, herhangi bir modülde hata olduğunda sistemin tamamı bu hatadan etkilenmiyor.

Sadece o parçacığın tekrar düzenlenmesi ya da yeniden başlatılması sistemin eski çalışma düzenine dönmesi için yeterli. Fakat sistemin toptan kararlılığını bozmak oldukça zor çünkü her parça kendi kontrolünü sağlıyor ve alt taraftaki ufak çekirdeğe dokunulmadığı için sistem çökmüyor, çalışmaya devam ediyor. Bu yüzden benzer yapıdaki işletim sistemlerinin kritik noktalarda ve endüstride oldukça fazla kullanıldığını görüyoruz. HarmonyOS 2.0 ile birlikte bu özelliğin yanı sıra evinizdeki bütün cihazların birbirleriyle ve dış dünya ile “eşyaların interneti” kavramı bağlamında ‘konuşması’ hedefi var.

HarmonyOS 2.0 işletim sistemi

Gelecek Teknolojisi ve HarmonyOS 2.0

Günümüz de gelecek teknolojisinde evimizde kullandığımız bütün elektronik eşyalar internete bağlı olarak, daha düne kadar sıradan buzdolapları ya da çamaşır makineleri iken; artık internete bağlı cihazlar haline dönüşecekler. Artık akıllı buzdolabı veya çamaşır makinesi gibi aletler bile kullanıcılarının alışkanlıkları, bütçelerini öğrenip diğer ev eşyaları ve dış dünya interneti ile iletişime geçerek ev ekonomilerini korumaya yönelebilecekler.

Buzdolabında eksik olan ürünleri ya da yeni çıkan bir deterjan ürününü belki de sahibinden aldığı inisiyatif yetkisi ile evlere sipariş bile edebilecek. İşte eskiden bir bilim kurgu filmini andıran bu tasavvurlara artık çok yakın gelecekte rastlayabiliriz. Bu bağlamda ‘’ eşyaların interneti‘’ kavramı HarmonyOS 2.0 işletim sistemi temel motivasyonu yani cep telefonlarındaki verileri temel almayı amaçlayan ev eşyalarının da dâhil olduğu bir bulut yapısı. Bu bulut yapısında eşyalar saniyede 2.4 Gbps hız ile birbirleriyle iletişime geçebilecek. Paket kayıpsız, gecikmesiz bir şekilde birbiriyle konuşup hayatınızı kolaylaştıran ve Huawei cep telefonları merkezinde bir ekosistem oluşturulmuş; arabalar, çamaşır makineleri, buzdolapları, televizyonlar, akıllı evler hatta akıllı aksesuar ve elbiseler…

Uygulamalar

Bütün bu ekosistemin verimli ve sıkıntısız bir şekilde çalışabilmesi için elzem olan ise ‘’ uygulamalar‘’. Huawei Geliştiriciler Konferansında uygulama geliştiricilerinin yeni uygulamalar yazabilmeleri için bütün araçları sağlamış olmasından; güzel uygulamaların bizi beklediğini anlayabiliriz. Hem yazılım geliştirebileceğiniz programlar ve uygulamalar hem de bunları test edebileceğiniz emülatörler ve simülatörler mevcut.

Görünen o ki bilim kurgucular HarmonyOS 2.0 yüzünden yeni fikir ve senaryolar üzerinde çalışmak zorunda kalacaklar.

Yorum Yap