1. Ana Sayfa
  2. Giyilebilir Teknoloji
  3. Giyilebilir Cihazlar Vücut Isısından Faydalanacak

Giyilebilir Cihazlar Vücut Isısından Faydalanacak

Giyilebilir cihazlar vücut ısısından faydalanacak

Günümüzde giyilebilir teknoloji birçok işimizi çok daha kolay hale getirdiğinden bahsedebiliriz. Fakat eskiye dönük baktığımızda da bir şeylerin hep eksik olduğunu ve arayışta olduğumuzun da farkındayız. Giyilebilir teknoloji ile gelen pil ömrü sıkıntısı…. Pil ömrü giyilebilir teknoloji ile birlikte diğer tüm teknolojilerinde başlıca sıkıntılarındandır. Her geçen gün bu soruna da farklı çözümler sunulmaya çalışılıyor. Gelişen teknoloji her geçen gün sorunları ortadan kaldırmakla beraber yeniliklere de kapı aralamamızda yardımcı olduğunu görüyoruz. Böylece ilerleyen zamanlarda giyilebilir cihazlar vücut ısısından faydalanacak ve pil ömrü sorununun da ortadan kaldırmış ya da büyük ölçüde engellemiş olacağız.

giyilebilir teknoloji

Texas A&M Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmada vücudun salgılamış olduğu doğal ısı ile giyilebilir teknolojilerin pil ömrü sorununun önüne geçebileceği keşfedildi. Araştırma başarılı bir şekilde de gerçekleşti ve saat üzerinde faydalanılan bu teknoloji için kitle fonlaması yapılmaya başlandı. Artan teknoloji kullanımı beraberinde pil ömrü sıkıntısını da büyük oranda arttırdı. Yeni çıkan telefonlarda ise dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri pil kapasitesi olmaya başladı.

Texas A&M Üniversitesi’nde görevli profesör Choongho Yu ve doktora öğrencisi Suk Lae Kim, termal olarak şarj edilebilen bir katı hal kapasitörü tasarladı. Bu sayede cihazlar ürettiği yüksek voltaj sayesinde güç eksikliğini giderebilecek. Böylece giyilebilir cihazlar vücut ısısından faydalanacak haberimizin sonuna geldik bu tarz haberlerin devamı için yorumlarınızı eksik etmeyin.

Yorum Yap