1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Elon Musk’ın geliştirdiği Neuralink Projesi
Trendlerdeki Yazı

Elon Musk’ın geliştirdiği Neuralink Projesi

Elon Musk ve Neuralink

Teknoloji sektöründe ismini altın harflerle yazmış Elon Musk 2016 yılında kurduğu Neuralink teknolojisiyle çok daha popüler bir isim halini aldı. Teknolojide bir çığır açan aynı zamanda biraz da korkutucu olan bu icatta beyin ve bilgisayar bir araya geliyor. Domuz ile yapılan deney de Elon Musk’ın Neuralink projesi ile tekrardan gündeme gelmesine neden oldu. Peki, Elon Musk’ın geliştirdiği Neuralink projesinin altında yatan amaç ne? Gerçekten işimizi kolaylaştırmakla sınırlı mı yoksa çok daha farklı yerlere gidebilir mi?

Elon Musk, teknolojinin çok daha üst düzey bir hal almasına neden olduğu gibi farklı alanlarda farklı alışkanlıklar kazandırmayı da sık sık başaran bir isimdir. Bu projesinde de yavaş adımlarla büyük, başarılı çalışmalara imza atıyor gibi gözüküyor. Çalışmalarına hayvan ve bilgisayar bağı ile başlayan Elon Musk sonrasında insan – bilgisayar ve ardından da insan – insan şeklinde çalışmalarla geliştirebileceği de düşünülenlerin arasında.

Projenin Detayları ve Amacı Tam Olarak Ne?

2016 yılından beri süren bu çalışmalar gün yüzüne tekrardan çıktığı gibi korkulan bazı soruları da beraberinde getirdi. Hepimize çip takılacağı, düşüncelerimizin ve kararlarımızın analiz edilebileceği hatta yönetilebileceği düşünceleri daha da baskın bir hal almaya başladı. Fakat şunu da bilmek gerek günümüz teknolojisi zaten bu bahsettiklerimizi elde etmiş de sayılır. Beğendiğimiz, uzun bir süredir almayı planladığımız bir ürün ya da hizmetin karşımıza reklam olarak çıkmasından tutun daha birçok örnek de verilebilir. Vermiş olduğumuz kararlar, incelediğimiz ürünler ve hatta yapmaktan hoşnut olduğumuz hobiler bile karşımıza gelebilmektedir. Kimi zaman çerezler sayesinde kimi zaman da farklı yöntemlerle analiz gücü, müşteri – tüketici incelemesi çok fazla ileriye de gidebilmektedir. Bu proje de çığır açabilecek, önemli projelerden olabileceği gibi bahsedilen analizlerin, müşteri yönetiminin çok daha kolay bir hal almasına da neden olabilir.

Elon Musk ve Neuralink

Proje Devrim Niteliğinde Mi?

Bir hayli iddialı Elon Musk ve Neuralink Projesi aynı zamanda Parkinson gibi bazı hastalıklara maruz kalmış insanların yaşamlarını daha kolaylaştırabilir ve düşünce gücü sayesinde fiziksel hareketleri makineler yardımıyla gerçekleştirmeye yol açabilir. Gertrude adlı domuzla da projenin tanımıtını yapan Elon, domuza norolojik aktivitelerini inceleyebilmek açısından ve projenin gerçekleşebilmesi için beynine akıllı bileklik tarzında bir çeşit teknoloji taktığını gösterdi. Bu tanıtım sayesinde de domuzun burundaki norolojik aktivitelerini net bir şekilde gösterdiği görüldü. İlerleyen çalışmalarla çok daha farklı bir gelişmelerin yaşanabileceğini düşünen Elon’ın haricinde bazı profesörler ve bilim adamları projenin devrim niteliğine sahip olmadığını da dile getirdi.

Yani Neuralink projesi başlı başına bir soru işareti diyebiliriz. Hayatımızda edineceği yer gerçekten önemli mi? Yoksa bazı bilim adamlarının da dediği gibi devrim niteliğine sahip olmayan bir projeden ibaret olduğu mu? Soruları ilerleyen yıllarda netlik kazanacaktır.

Yorum Yap