1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almanın Farklı Yolları

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almanın Farklı Yolları

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almanın Farklı Yolları

Bilgisayarda ekran görüntüsü almanın farklı yolları bulunuyor. Herhangi bir uygulama ve eklenti olmadan da ekran görüntüsü alabilir ve bu ekran görüntüsünü istediğiniz her yerde paylaşabilirsiniz. Fakat uygulamalardan farklı olarak kısa sürede istediğiniz kısmın görüntüsünü alamayabilir ya da bu resmi upload ederek bir link elde edemeyebilirsiniz. Bu yüzden de ekran görüntüsü almak için program ve eklentilere zaman zaman ihtiyaç duyabilmekteyiz. Programla bu ihtiyacın giderilmeye çalışılmasındaki ana amaç hız ve pratiklik kazanmaktır. Bu programlar yer kaplamadığı gibi sizlere hiç beklemediğiniz kadar hızlı işlemler yapabilmenizi de sağlayacaktır. Bilgisayarda ekran görüntüsü almanın farklı yolları bulunuyor olsa da uygulamalar ve eklentiler yardımıyla işlemler kısa sürede halledilmektedir.

Programsız Ekran Görüntüsü Almak

Herhangi bir program kurmadan ekran görüntüsü almak herkesin aklına gelen ilk seçenek oluyor. Temel işlerinizde faydası olsa da detaylı işlerinizde daha fazla profesyonellik, daha fazla hız beklenileceğinden zaman zaman ikinci plana atılan seçeneklerden oluyor. Programsız bir şekilde ekran görüntüsü almak için windows + Printscreen ya da Fn + Printscreen tuşuna basmalısınız. Bunun yanında program yüklemeye gerek duymadan Windows’un kurulumu ile beraber gelen ekran alıntısı aracı ya da yeni adıyla Alıntı ve Taslak üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamaları indirmenize gerek olmadığı gibi tuşlar aracılığıyla alacağınız ekran görüntüsünden daha iyi bir sunum sağlayacaktır. Upload yapamasanız da aldığınız ekran görüntüsünü kolayca kırpılabilir ya da üstünde düzenlemelere gidilebilir.

Programsız ekran görüntüsü aldınız fakat merak ettiğiniz bir soru var. Alınan ekran görüntüsü nereye kaydedildi? Bunun cevabı basit bilgisayarım>kullanıcılar’ın yer aldığı disk > … (Kullanıcı isminiz) > Resimler > Ekran Görüntüleri klasöründe aldığınız ekran görüntülerine rastlayabilirsiniz. Daha kısa bir şekilde ulaşmak içinse arama çubuğunuza resimler yazmanız ardından da ekran görüntüleri klasörüne girmeniz yeterli olacaktır.

Programsız Ekran Görüntüsü Almak

Ekran Görüntüsü Alan Uygulamalar

Lightshot

Lightshot programı alanında en çok tercih edilen uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Windows ve Mac işletim sistemine sahip bilgisayarınıza indirebilir ve sunduğu kolaylıklardan hemen faydalanabilirsiniz. Ekran görüntüsünü alıp, internet ya da sosyal medya aracılığıyla gönderebilmek için upload işlemi yapmanızı kolaylaştıran bu uygulama tek tuşla fotoğrafınız upload edilebilir. Upload edilen dosyanızı da kısa linkler aracılığıyla herkese paylaşabilirsiniz.

Lightshot hem program hem de eklenti şeklinde kullanılabilmektedir. Bu sayede de printscreen (bilgisayarınızda PRTSC) tuşu ile ekranınızın istediğiniz kısmını seçerek ister bilgisayarınıza kaydedebilir, ister kopyalayabilir isterseniz de kopyala yapıştır ile dokümanlarınıza katabilirsiniz. Lightshot uygulaması hakkında daha fazla detay almak ve bilgisayarınıza indirmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Icecream Screen Recorder

Icecream Screen Recorder, Lightshot ile benzer özelliklere sahip alternatif bir uygulamadır. Lightshot’tan farklı olarak ekran görüntüsünün yanında ekran kaydı da alabilir. Ekran görüntüsünü almakla birlikte aldığınız ekran görüntüsünde de birtakım araçlarla düzenlemelere gidebilirsiniz.

Yorum Yap