1. Ana Sayfa
 2. Oyun
 3. Amazon’un Bulut Oyun Hizmeti Luna, Google Stadia’ya Rakip

Amazon’un Bulut Oyun Hizmeti Luna, Google Stadia’ya Rakip

Amazon'un bulut oyun hizmeti Luna

Amazon son zamanlarda teknolojik gücünü çok daha hissettirdiğini görüyoruz. Farklı sektörlerde, başarılı projeler üreten teknoloji firmalarının satın alınarak bünyesine eklenmesi, kendi uygulamaları ve sistemleri ile aktifliğini korumaya devam etmesi bunu anlamamızda etkili. Google Stadia abonelik sisteminin bulunduğu, eşi benzeri görülmemiş ve birçok oyunucunun da sabırsızlıkla beklediği teknolojilerdendi. Eşi benzeri olmadığını söylesek de Amazon ile bu olay son buluyor. Amazon’un bulut oyun hizmeti Luna, Google Stadia’ya rakip oluyor ve rekabet ortamı da kızışmaya başlıyor.

Luna, oyuncular için birden fazla platformda oynanabilir olacak. Bunlar; Mac, PC, Fire TV, iPhone ve iPad’dir. Kısa bir süre sonrasında da Android desteği ile tüm oyuncu kitlesine hitap edebilecek. Bulut oyun hizmetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar aynı zamanda internet hızları ile birlikte sınırsız kotaya sahip olması gerekir. Çünkü yüksek miktarda internet kullanımı yapıldığından kota kolayca aşılabilir bu yüzden de internetinizin sınırsız olması önem arz ediyor.

Amazon'un bulut oyun hizmeti Luna

Amazon’un bulut oyun hizmeti Luna, oyuncular için çok farklı bir şekilde giriş yapabilir ve sektörün kaymağını yiyen Google Stadia’yı doğrudan etkileyebilir. Oyuncular için sevindirici bir haber olmasındaki bir etmen de sektöre Amazon’un girmesiyle hali hazırda belirlenmiş fiyatlarda indirime gidilebilmesidir. Fiyat konusunun yanında da yeni AAA oyunları getirme, çok daha farklı kampanyaları oyunculara sunmak gibi olaylarla sık sık karşılaşabilme imkanımız bulanacak.

Peki, neden bulut oyun hizmeti diyecek olursanız;

 • Uzun indirmeler ya da güncellemeler için beklemenize gerek yok. İnternet hızınız artık ikinci planda.
 • Birden fazla platformda oyun oynayabilme olanağınız ile istediğiniz zaman ister televizyonunuzda ister bilgisayarınızda ister telefonunuzda oynamaya ara vermeden devam edin.
 • Her geçen gün gelişen ve sayısını arttıran oyun kütüphanesi
 • Bulut oyun hizmetine özel controller (Google Stadia ve Luna için de mevcut)

Luna’nın bir diğer seveceğiniz özelliği ise Alexa ile doğrudan ulaşım sağlayabiliyor. Yani “Alexa, Metro Exodus oyna” demeniz oyun oynamanız için yeterli olacak. Her geçen gün gelişim gösteren oyun sektörü ve teknolojiler sizlere kolaylıkların kapısını aralayabiliyor. Bu hizmetlerde bilgisayar ya da televizyonun sistem gereksinimlerinden ziyade internet hızları daha ön plana çıkmaktadır. Akış oyunları için önerilen minimum internet bağlantı hızı ise 10 Mbps olmaktadır. Bu genel olarak 1080p çözünürlükte oynamak isteyen oyuncular içindir. 4K çözünürlükte ise internet hızı gereksiniminiz 35 Mbps olmakta.

Önerilen Yazı
iOS 14 Güncellemesi Geldi: İşte Yeni Özellikler

Luna + Bulut Oyun Hizmeti Fiyatı

Her geçen gün artan oyunlardan, sınırsız bir şekilde erişim sağlayabileceğiniz bulut oyun hizmeti aynı anda 2 cihazda yayın yapabilme imkânı sunuyor. Google Stadia’dan bir diğer farkı da oyun keyfini 1080p / 60fps şeklinde verebilmektedir. Google ise bu hizmetini 4K’ya kadar verebiliyor. Luna yakın zamanda 4K çözünürlükte oyun keyfini vereceği bilinen bilgiler arasında. Luna + erken erişim şeklinde çıkış yapıp aylık 5.99 ABD doları gibi bir fiyat etiketine sahip olacak. Bunun yanında oyunlarda kullanabileceğiniz gelişmiş teknolojiye sahip Luna controller 49,99$’dan alımı yapılabiliyor. Google Stadia ise aylık 9.99 ABD doları abonelik fiyatına mevcut. İlerleyen günlerde iki farklı bulut oyun sisteminin kütüphanesi, oyun keyfi ve sunduğu platformların çeşitliliğinin incelenmesi ile hangi hizmetin daha kaliteli olduğu da gün yüzüne çıkacaktır. Fakat şunu da bilmekte fayda var, Stadia henüz ülkemizde kullanılabilir durumda değil. Bununla da kalmayıp bulut oyun hizmeti Stadia Türkiye’ye ne zaman gelecek? sorusu hala netlik kazanmış da değil.

Luna hizmetinin farkını ortaya koyabilmek için Ubisoft ile bir anlaşma da yolda gözüküyor. Bu anlaşma doğrultusunda Ubisoft’un yeni ve beklenen onlarca oyunu zengin kütüphaneye dahil olarak fiyatını hak eden bir hizmet haline gelebilir. Luna hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Luna ile Oynayabileceğiniz Bazı Oyunlar

 • Assassins Creed Valhalla
 • Immortals Fenyx Rising
 • Far Cry 6
 • Control 
 • Shadow Tactics
 • Panzer Dragoon
 • Resident Evil 7
 • Brothers
 • A Plague Tale
 • Watch Dogs Legion

Yorum Yap